Nenahraditelné plasty

Všichni víme, že voda způsobuje rezavění oceli. Proto používáme nerezovou ocel, která vodě odolává, nicméně jsou tady materiály, které styku s vodou odolávají bez problémů a dlouhodobě a těmi jsou plasty. Je nekonečná řada plastových materiálů, které se liší svou chemickou odolností i fyzikálními vlastnostmi. Mohou být od křehkých až po velice pevné a co se týká chemické odolnosti, tak nemají mezi ostatními materiály konkurenci. Ale vraťme se k vodě.

Řada lidí má na své zahradě vlastní bazén. Možná bude nerezový, ale pravděpodobněji bude plastový. Stejně tak všechny přívody vody budou z plastových trubek. A pozor, z plastových trubek můžete mít i bazén, ve kterém budete mít slanou vodu. Slaná voda by nerezový bazén, nerezové čerpadlo i nerezové trubky rychle zničila, ale plast, to je jiná. Plastový bazén odolá soli po jakoukoliv dobu, sůl nemá na plast degenerativní účinky.

plastové trubky

Pokud se týká vody, je pro ni primárně určen PVC materiál. Zachovává vodu hygienicky čistou a voda v trubce nezpůsobí korozi. Plastové trubky nerezaví.

Podíváte-li se na rozvody vody ve vašem domě nebo bytovém jádře, budou s největší pravděpodobností plastové. Plastové trubky jsou lehké a přitom velice pevné a odolají lehce tlaku vody. Také se mohou zakopat do země a ani mrazy jim neublíží. A co třeba plastové hadice, jejich ohebnost se nedá s ocelovými trubkami vůbec srovnávat. I svařování plastových trubek je mnohem snazší, protože není potřeba tak vysoké teploty pro svařování a spoj je dokonale těsný.

plastové trubky

Plastové trubky se vyrábí v mnoha velikostech, dle potřeby průtoku kapaliny. Ale používají se i na komíny nebo vzduchotechniku. Mají skutečně široké použití a pro některé aplikace nemají zastupitelný materiál. Vždyť plasty odolají i nejsilnějším kyselinám, které ocel rozpustí do několika minut.

Máte-li vlastní bazén, plastovým materiálům se nevyhnete.