Kotvící systémy jsou srdcem zateplování fasád


Rozhodli jste se, že budete zateplovat váš rodinný nebo bytový dům? Zateplování objektů je jedním z předpokladů, jak výrazně snížit náklady za vytápění, a přiznejme si, že právě tato položka představuje v rodinném rozpočtu výraznou částku. Vlastně bychom ji v mnoha případech mohli označit za nejvyšší, pokud zohledníme pravidelné platby záloh na energie či pravidelné nákupy potravin. Kdybychom žili v Tichomoří, kde se lidé prakticky nezabývají nějakým vytápěním a už vůbec ne zateplováním fasád, náš život by byl mnohem snazší a odpadla by také řada starostí.

oprýskaná omítka

Musíme se však smířit s tím, že se v naší zemi střídají roční období, a že zima prostě ke koloritu tamního prostředí patří. Zateplit dům ale není jen tak. Teoreticky to jednoduché je, ale praxe ukazuje, že je k tomu nutná celá řada odborných znalostí, dovedností a pochopitelně vybavení. Kupříkladu je zapotřebí zajistit velmi pevné a stabilní ukotvení stavebního polystyrenu na zdivo, a to tak, aby zateplení bylo spolehlivé za různých povětrnostních podmínek a rozdílných teplot. Nesmí jej ovlivnit ani mráz a sníh, ani letní tropy a prudké sluneční záření.

zateplování domu

Zateplování s obklady

Budete-li si prohlížet katalog Spiralis, objevíte tam i kotvící systémy pro zatížené fasády obkladem. Máme tím na mysli například polystyrenové zateplení, na které je pokládána keramický nebo kamenný obkladový materiál. Týká se to například horských hotelů a chalup, které kombinací dřeva a kamene udržují v chodu tamní kolorit, čímž přispívají i k turistickému ruchu a ke zkrášlení okolní krajiny.

Kotvení zateplovacích desek, zatížených obkladovým materiálem do 30 kg na čtvereční metr, musí být stoprocentně spolehlivé, proto se jedná o velmi specifické řešení kombinace pevné kotvy Spiral Anksys a vytvrzovací expanzivní hmoty SAF. Čímž vznikne pevný a zároveň pružný (dilatační) spoj, který je přizpůsobivý vůči teplotním změnám okolního prostředí.